Magyarország az Osztrák-Magyar monarchiában.
2006.09.28. 18:44
A kiegyezés létrejöttének elsősorban politikai okai voltak. A vesztes szabadságharc után két tervezet volt Bécs-Magyarország viszonyát illetően:
- Windischgratz: Autonóm államként csatlakozó Magyarország
- Schwarzenberg: Abszolút monarchia, örökös tartomány
Az 1848-as forradalom leverése után önkényuralmi kormányzás volt Magyarországon. Ez a diktatórikus rendszer nem volt hosszú életű, mivel a német egység kialakításában szerepet vállalni akaró Ausztriának engedményeket kellett tennie a siker érdekében. Közben két politikai irányzat alakul ki: a felirati párt, amely feliratokban utasítja el Ferenc Józsefet, és a határozati párt, amely határozatban akarta elutasítani az uralkodót és az októberi diplomát. Az 1866-os königgrätzi csata után az osztrákoknak a birodalmon belül kellett megerősíteniük pozícióikat. A kiegyezés 1867-ben valósult meg (a Windisgrätz-féle), a felelős miniszterelnök Andrássy Gyula lett.
Közössé vált a külügy, hadügy és az ezek finanszírozására szolgáló pénzügy. A közös minisztériumok ellenőrzése egy 60-60 fős delegáció feladata. A két ország önálló parlamenti rendszerrel és saját kormányzattal rendelkezett.
A kis kiegyezéssel megvalósult a nemzetiségügyi és a közoktatási törvény. Megjelentek a gazdaság fejlődését lehetővé tevő pénzintézetek, takarékszövetkezetek, kialakult az ipar húzóágazata, lehetővé vált az ipar, közlekedés, oktatás fejlesztése.
A Deák párt a rendszer megszilárdítására törekedett, a határozati párt a kiegyezést ellenezte. Tisza Kálmán miniszterelnöksége idején jön létre az általa vezetett Szabadelvű párt, a Függetlenségi párt, és a Konzervatív párt. 1878-ban az Egyesült ellenzék, amely 92-ben, Kossuth halálakor Nemzeti párttá alakul.
Tisza folytatta a közigazgatás kiépítését, egységes megyerendszert, és csendőrséget hozott létre. Törvényekkel, megrendelésekkel segítette az ipar fejlődését. 1890-ben mondott le tisztségéről, őt Szapáry Gyula (1890-92), Wekerle Sándor (1892-95), és Bánffy Dezső (1895-99) követte.
Eredmények:
Kialakult a tőkés szabad verseny, fejlődtek a vállalkozások, a közös vámterület miatt bővül az ipari és mezőgazdasági termékek piaca, megerősödött a hitelszervezet, a vasútépítés, és a hajózás, beindult a gyáripar. A hatalomban a nagybirtokos és a nagypolgári osztály osztozott.
A válság jelei:
– 1873 pénzügyi válság, túl sok a pénzintézet.
– 1905 túltermelési válság
– 1912 véderőtörvény, az ellenzék obstrukcióval próbálja megakadályozni. Ezt a lehetőséget eltörlik, tüntetés lesz belőle, 1913-ban megszavazzák a törvényt.
|